Rengeteg oldal foglalkozik a közeljővőben moziban is megtekinthető filmmel, ezért nem áll szándékomban részletesen kifejteni minden egyes ezzel kapcsolatos témát, érdekességet. Ehelyett gondoltam leírom az alapokat azoknak akik a témában nem ismerik ki magukat. És hozzátennék pár személyes észrevételt is.
Az AvP alapját egy játék szolgáltatta amiben, amiben a tervezők fantáziáját dicsőiti, összehoztak két olyan scifi mozihőst, akik egymástól nem csak fényévekben de szinte alapokban eltérnek. Noha a laikus mozinéző számára a két idegen csupán vérengző fenevadnak tűnik, valójában nem holmi brutális vérengzős elképzelés vált valóra. Ennél sokkal több jelentéssel bír. Még a játék előtt is volt utalás a két faj találkozására az univerzumban. Emlékezzünk csak vissza amikor a Predator 2. részében Danny Gloover aki eljutott a ragadozó hajójára és ott megtalálta a falon lógó alienkoponyát.
A játék nagy sikert aratott, a második rész megjelenése után egy fiatal, tehettséges rendező Paul Anderson (Halálhajó, Resident Evil) vállalta fel az ötlet filmvászonra vitelét. Ha a legutóbbi ígéretek helyesnek bizonyulnak, akor 2004 Októberében már mi is megnézhetjük az eredményt. Addig is maradnak a hivatalos oldalra feltett trélerek, a hosszas leírások, a megjelent könyv és még számos pletyka amiknek hitelt nem érdemes adni.
Személy szerint nem vagyok benne biztos, hogy ezt a remek ötletet megfelelő kezekbe adták e. Kételkedem abban, hogy a film beváltja a hozzá fűzött reményeket. Kár lehhe, ha csak egy középszerű scifit kapnánk jobbnál jobb effektekkel, mert ami minket igazán érdekelne az a lenyügöző világ amit a számítógép és az emberi elme közösen képes alkotni. Két egymástol mélyen eltérő fajt összehozni a mozivásznon nagyon nehéz feladatnak bizonyul. Nekünk csak annak a lehetősége maradt meg, hogy a véleményünket elmondhassuk.
Volt szerencsém megnézni a filmet. Talán túl sokat vártam? kituggya. De sajnos csalódást okozott nekem. Kép alapvető dolog amire szeretném felhívni a figyelmet. Az egyi talán csak az én személyes meglátásom szerint nevezhető problémának, elvégre a filmben ennek is fontos szerepet tulajonítanak. Tehát mindenki döntse el maga, h ezt a dolgot jó vagy rossz oldalra helyezné. Egy kissé már nevetségesne találtam ami az afroamerikai nő és a ragadozó kapcsolatát bemutatja. Az eredeti ötletek ebben a filmben többségében nem Paul Anderson agyának a szülöttei. A könyvekböl és eredeti ötletekből indult ez az egész. Némelyik pillanat a játékot is felidézi elöttem. De az ember és a predátor kapcsolatát nem tudnám azok után így összerakni. Mi a film levetítése elött is ezzel a gondolattal poénkodtuk el az időt. Meglepő, hogy az eredmény némi hasonlóságot mutat az iránt amit mi csak viccnek szántunk. Persze a filmben a predátor nem "teát főzőtt" a nőnek. De akkor sem hinném, hogy egy olyan konzervatív felépítésű és gondolkodásúnak leírt faj mint a ragadózó képes lenne osztozni a vadászat örömében egy "prédával". A film egyébként is sok hasonlóságot mutat Paul Anderson régebbi műveivel. Amikre asszem klaviatúrát nem is érdemes pazarolni. Mint pl Mortal Combat. Az imént már emlitett fiatal afroamerikai hölgy tudniillik egy akkora hasbarugást kapott a predátortol... (én nem vagyok orvosszakértő, de szerintem ettől egy elefánt is kiterült volna) Amúgy is a film hijján van a vérnek. Semmi kedvem úgy ülni a moziban, hogy gyerekek nyüzsögnek a fülembe és anyukák beszélik meg egymás közt a sajátos látásmodjuk szerint a film egyes részeit. Természetesen így nehéz lenne beleélni magunkat a történetbe. Jó filmeket ilyen ötlettel nem csinálhatnak vér és korhatár nélkül.
Próbáltam eldönteni magamban a pontos nemét is a filmnek. Az elején ellőtték a poént ami egyértelmen arra utalt, hogy horrorra már kár lenne számítanom. Mégpedig a ragadozok nem túl horrorisztikus megjelenítése már a film elsö harmadában. Persze nem is tudtam volna mit kezdeni magammal ha nem láthatom végre kedvenc scifi lényeimet pompázni a róluk szóló film elején. Hiszen a sztori már misztikus lényből úgy látszik Swarzenegger szerű akcióhőssé degradálta őket. Azthiszem ez egy igen ideillő hasonlat, elvégre a predátor nem kevés alkalommal túlságosan emberekre jellemző és már kevésbé titokzatos idegen szerepét öltötte magára. De úgy érzem ez nem azt jelenti, hogy már sikerült minden egyes addig feltételezett tulajdonságát kiaknázni a fajnak a filmekben. Ez még csak töredékét mutatja be egy civilizációnak. A vadászok, akik az emberek szemében istenek. Akkor ennyi erővel az afroamerikai csajra is szines páncélt ölthetnénk, mert egy predátor szemében egyenrangú félként szerepelt a filmben.
A női főszerep több szempontból is idegesítő volt számomra. Utalt egy régebbi történetre, Ripley és az alienek kapcsolatára. Valahonnan a kezdeti stádiumból. De ezt a nőt már az elején "szuperhősi" képességekkel ruházták fel, mert egy kommersz mozi-filmben a nézőknek hús vér mozihős is kell. márpedig tökösnek kell lennie annak aki a predátorok és alienek között is akciózni tud. De számomra legalább enyhén nevetségesnek. Kiábrándító, hogy az egyszeri mozinézők számára ezt a remek ötletet ledegradálták középszerű scifis sikerfilmmé. Ott van az olasz csődör is mellette. Aki kutató létére aligha múlhatott 30 éves és fizikailag alighanem nagyobb feltűnést keltett mint szellemileg. Persze ez a mozi.
Az alienek megformálását illetően aligha érhetné negatív kritika őket. Személy szerint nagyra tartom a 20th Fox spciális effektekért felelős csapatának munkáját. És el kell ismerni, az ilyen jelenetek (beleértve amikor az alien és a pred egymást zuzza) mind fantasztikusra sikerültek. Feltünt, hogy az idegenek többet használják a farkukat mint támadofegyvert az eddig ismert filmektől eltérően. Megmutatták, hogy egy igen veszélyes és erős fegyver. A mozgásukat talán a legjobban tükröző, a királynő megjelenítése lehet. Aki gyorsan erőteljesen mozog. Még a gőgös indulatos masírozást is meglehetett rajta figyelni, mint a sértődött kisgyerek akitől elvettek valamit. Egyben finom és kecses is a mozgása. Úgy tünt, mintha a termetén is nőveltek volna egy keveset. Egy fenevad külsejébe zárva ennyi tulajdonság, máris lerí a laikus szemnek is, hogy egy királynővel van dolgunk. Persze ezek nagy része nem feltétlenül ennek a filmnek az egyediségét képezik (amiről később még bővebben lesz szó). Sokkal inkább csak arra hívják fel a figyelmet, h a scifi még mindíg egy fejlődésben lévő és még talán csak gyerekcipőben járó műfaj a filmek között. Érdekes így figyelelemmel kísérni az egyes szereplők filmről-filmre való apróbb változásait. A végére talán tökéletessé csiszolódnak.
De most terjünk vissza a filmhez. Amiben mint azt már előbb emlitettem, két problémát véltem felfedezni. Ebből az egyiket már kiteregettem mint személyes problémámat és egyet nem értésemet tükrözően le is írtam ide részletesen. A másik már egy ennél úgymonnd, sokkal közérdekűbbnek számító dolog. mégpedíg, hogy a filmben az egyes események és a sztori nagy részét tekintve az ötletek más filmekből erednek. Fellelhető benne valamennyi alienf és predátor-filmekből "elcsórt" ötlet. És annál kevesebb olyan ami a film eredetiségét mutatná. De továbbmegyek... Olyan mozisikerek részleteit is láttam benne amelyeknek semmilyen közük az elöbb említett szülőfilmekhez. Ilyen pl a Jurassic Park, amiben volt egy rész; az ellopott predátortojásokat szolgáltatták vissza jogos tulajdonosaiknak. Ugyanezt a Spilberg rendezte effektet láttam csak más szereplőkkel. Vagy a Predator 2-ből ismert jelenet, amikor Danny Gloover egy fegyvert kap az űrhajón. Ezt elismerésük jeleként "nyújtják át" neki. De maga a rendezés is nem csak számos kivetnivalót hagy maga után, ami a film állagát tekintve lealacsonyitó, de erős, szinte már majmoló jellegű hasonlóságot mutat pl Cameron, az Alien 2. részéből ismert munkájának. mint pl amikor az alien királynőt és az őket körülvevő tojásokat mutatják. Hát ige... Az eredetiséget nem tanítják az iskolában. És még számos ilyen érdekes hasonlóságra hívhatnám fel a figyelmet, de azt majd talán csak egy másik cikkben.
Összességében csak annyit mondhatok, hogy a film szerény személyem számára kiábrándulást jelentett. Nem rajongok érte, hogy egy ilyen remek ötletből nem, hogy nem hozták ki a maximumot, hanem "egyszeri mozifilmet" csináltak belőle. A történet tehát csak kevéssé tudta megnyerni a tetszésemet. Abbol is csak az eredeti részek, amiket az AVP-s könyvekben olvastam. Viszont látványtechnikailag lenyűgözőnek találom a filmet. Nagyszerűen összehozták a számítógépek és a korszerű berendezések segítségével a két fajt. A zenét is csak dícsérni tudom. A komolyzene nálam mindíg előnyt élvez egy filmben, ha az oda is való. Hát ebben a filmben odavaló. Remekül válogatták össze a jelenetekhez a zenéket, ezért is le a kalappal elöttük. Tömörre fogták a filmet, hogy minnél izgalmasabb legyen. Persze a megfelelő határokig, mert nem lehet egy ilyen terjedelmes sztorit belezsúfolni egy rövid akciodús scifi filmbe. A rendezés előnyei megmutatkoznak a két idegen faj bemutatásában. Tehát ha valaki egy izgalmas akciódús scifit szeretne nézni, akkor ajánlom, tekintse meg moziban ezt a filmet. És döntse el maga, hogy mennyire tetszett neki. Jó szórakozást szeretnék csupán kívánni hozzá!
Bónusz gyanánt, a kritikafanoknak: Egy 35 logikai hibát számláló táblázat az AVP forgatókönyvben.
Doki
|